Ολοκληρώθηκαν µε επιτυχία την Κυριακή 6 Μαΐου οι ιστιοπλοϊκοί αγώνες “ΠΑΣΤΡΙΚΑΚΕΙΑ 2018”, που διοργανώθηκαν από τη Σχολή Ναυτικών Δοκίµων, τον Ναυτικό Όµιλο Ελλάδος (Ν.Ο.Ε) και τον Ιστιοπλοϊκό Όµιλο Πειραιώς (Ι.Ο.Π) υπό την αιγίδα της Ελληνικής Ιστιοπλοϊκής Οµοσπονδίας (Ε.Ι.Ο.).

Η ονοµασία “ΠΑΣΤΡΙΚΑΚΕΙΑ” δόθηκε στους αγώνες σε ένδειξη τιµής στη µνήµη του πρώτου πεσόντα Ναυτικού Δοκίµου Ιωάννη Παστρικάκη, ο οποίος την 17 Νοεµβρίου 1912, σε ηλικία 18 ετών, έπεσε ηρωικά κατά την απελευθέρωση της Χίου, εκτελών χρέη αξιωµατικού αποβατικού αγήµατος.

Στους αγώνες που πραγµατοποιήθηκαν στη θαλάσσια περιοχή του Φαληρικού Όρµου το Σάββατο 5 και την Κυριακή 6 Μαΐου συµµετείχαν 331 πληρώµατα σε 21 κατηγορίες ενώ ο αριθµός των αθλητών ξεπέρασε τους 570. Επιπρόσθετα, στη διοργάνωση συµµετείχαν για πρώτη φορά και δέκα (10) Ναυτικοί Δόκιµοι της Σχολής Ναυτικών Δοκίµων της Αιγύπτου µετά συνοδού Αξιωµατικού, στο πλαίσιο της συνεργασίας των Πολεµικών Ναυτικών Ελλάδας- Αιγύπτου.

Η Σχολή Ναυτικών Δοκίµων συµµετείχε στους αγώνες µε δυο σκάφη στην κατηγορία J24 και δύο σκάφη στην κατηγορία Lightning ενώ διέθεσε ένα σκάφος J24 ,ένα σκάφος Lightning και δυο Laser επ’ ωφελεία Αιγυπτίων Ν. Δοκίµων.

Στην τελετή απονοµής επάθλων στους νικητές των αγώνων παρέστησαν o Αρχηγός ΓΕΝ αντιναύαρχος Νικόλαος Τσούνης ΠΝ, µέλη του Ανώτατου Ναυτικού Συµβουλίου, ο Ακόλουθος Άµυνας της Αιγύπτου πλοίαρχος Hany Khalil, καθώς και πλήθος φίλων της ιστιοπλοΐας.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

 
Κατηγορία LIGHTNING Γενική
Γ.ΑΡΓΥΡΟΠΟΥΛΟΣ - Κ.ΞΕΝΑΚΗΣ - Μ.ΚΥΠΡΑΙΟΣ ΝΟΕ
Ι.ΠΑΓΚΑΚΗΣ - Κ.ΒΕΝΕΤΣΑΝΟΣ - ΣΤ.ΜΟΣΧΟΣΝΑΟΒ
ΑΓΓΕΛΟΣ ΒΑΣΙΛΑΣ – ΓΕΩΡΓΟΣ ΒΑΣΙΛΑΣ - Ε.ΚΑΦΕΤΖΙΔΗΣΙΟΠ-ΝΟΕ
Κατηγορία J24 Γενική
Δ.ΑΛΤΣΙΑΔΗΣ - Α.ΝΙΚΟΛΑΙΔΗΣ - Σ.ΚΑΡΤΑΛΗΣ - ΕΜ.ΠΑΠΑΜΙΧΑΛΗΣ - ΕΦ.ΠΑΠΑΔΟΒΑΣΙΛΑΚΗΙΟ ΑΓ.ΝΙΚΟΛΑΟΥ
Γ. ΠΑΝΑΓΙΩΤΙΔΗΣ - Κ.ΤΡΙΔΗΜΑΣ - Κ.ΤΡΙΔΗΜΑΣ - Ο.ΒΕΡΓΟΥ - ΧΡ.ΚΙΦΙΔΗΣ - Ν.ΒΕΒΡΕΛΑΚΗΣΝΟΠΦ
Ι. ΔΑΣΚΑΛΑΚΗΣ - Α.ΤΑΥΡΗΣ - Γ.ΤΑΥΡΗΣ - Α.ΠΑΠΑΝΑΣΤΑΣΟΠΟΥΛΟΣ -  Π.ΜΠΟΥΓΑΣΣΝΔ
Κατηγορία ΥΝGΛING Γενική
Μ.ΒΑΪΔΑΚΗΣ - Ε.ΞΗΡΟΥ -    Α.ΑΣΠΙΩΤΗ   ΝΟΕ
Δ.ΜΠΕΛΕΓΡΑΚΗΣ - Ι.ΚΟΝΤΟΥ - GRETE HORNEST ΝΟΕ
Κατηγορία OMEGA
Χ.ΚΑΛΔΗΣ - ΑΙΚ.ΚΟΥΤΣΑΒΙΤΗ - Β.ΔΑΜΙΑΝΟΣ          ΙΟΠ
Ι.ΤΣΟΥΜΠΑΝΑΣ - Ε.ΓΡΙΣΠΟΣ - Π.ΖΑΜΟΥΤΙΟΠ
Γ.ΜΥΡΟΠΟΥΛΟΣ - Ε.ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ - ΑΛ.ΠΑΠΠΑΝΟΚ
Κατηγορία 470 Ανδρών
Β.ΠΑΠΟΥΤΣΟΓΛΟΥ - Ι.ΟΡΦΑΝΟΣΙΟΠ
Γ.ΚΑΡΑΔΗΜΑΣ - Ν.ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΣΙΟΠ
FAIZAL HORIZAN - SYUKRI AZIZ ΜΑΛΑΙΣΙΑΣ
Κατηγορία 420 Ανδρών
ΟΔ.ΣΠΑΝΑΚΗΣ - Κ.ΜΙΧΑΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΟΤΚ-ΝΟΠΦ
Ν.ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΙΔΗΣ - ΑΛ.ΠΑΠΑΙΩΑΝΝΟΥΝΟΕΝΟΠΦ
Β.ΛΙΩΣΗΣ - Κ.ΛΟΥΠΟΣΙΟΠ
Κατηγορία 420 Γυναικών
Μ.ΠΑΠΠΑ - Μ.ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥΙΟΠ
Χ.ΜΑΡΙΝΟΥ - Χ.ΜΑΤΖΑΡΑΚΗΝΟΚ-ΝΟΤΚ
Α.ΣΠΑΝΑΚΗ - Μ.ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ  ΙΟΠ
Κατηγορία EUROPE Αγοριών
ΧΡΗΣΤΟΣ ΠΑΝΤΑΖΗΣΙΟ ΣΙΚΥΩΝΙΩΝ
ΠΑΥΛΟΣ ΚΟΝΤΗΣΙΟΠ
ΜΗΝΑΣ-ΜΑΡΙΟΣ ΒΕΡΓΗΣΝΟΔ
Κατηγορία EUROPE Κοριτσιών
ΜΑΛΕΠΕΣΤΑ ΠΩΛΙΝΑΝΟ ΠΑΡΟΥ
ΚΑΛΠΑΚΑ ΝΑΤΑΛΙΑΝΑΟΒ
ΝΟΤΑΡΑ ΕΜΜΑΝΟΥΕΛΑΝΟΕ
Κατηγορία LASER STD Ανδρών
Χ.ΜΑΥΡΟΓΕΩΡΓΗΣΕΝΟΑ
Θ.ΤΣΑΡΑΜΥΡΣΗΣΙΟΠ
Λ.ΑΛΥΓΙΖΑΚΗΣΕΝΟΑ
Κατηγορία LASER RDL Ανδρών
ΠΑΥΛΟΣ ΜΑΡΓΑΡΙΤΗΣΝΟΠΦ
ΚΕΡΚΟΥΛΑΣ ΔΙΚΑΙΟΣΝΟΠΦ
Κατηγορία LASER RDL Γυναικών
ΑΜΑΛΙΑ ΠΡΟΒΕΛΕΓΓΙΟΥΝΟΔ
ΜΑΚΡΗ ΜΑΡΙΛΕΝΑΝΟ ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΥ
ΓΙΑΚΟΥΜΙΔΟΥ ΕΛΕΝΑΝΟΕ
Κατηγορία LASER 4,7 Ανδρών
ΣΤΑΜΑΤΟΠΟΥΛΟΣ ΣΤΡΑΤΗΣΝΟΒ
ΣΧΙΝΑΣ ΚΩΝ/ΝΟΣΙΟΠ
ΓΚΙΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣΝΑΟΒ
Κατηγορία LASER 4,7 Γυναικών
ΜΟΙΡΑΝΑΙΟΥ ΚΩΝ/ΝΑΝΟΔ
ΓΕΡΟΣΤΑΘΗ ΓΕΩΡΓΙΑΣΕΑΝΑΤΚ
ΒΑΣΤΑΡΔΗ ΑΙΚ-ΑΝΝΑ ΝΟ ΑΝΔΡΟΥ
Κατηγορία OPTIMIST Αγοριών
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΜΑΡΚΟΥΛΗΣΝΟΔ
ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΣΟΥΡΛΑΤΖΗΣΝΟΔ
ΒΑΛΙΑΔΗΣ ΙΑΣΩΝΝΟΒ
Κατηγορία OPTIMIST Κοριτσιών
ΣΟΝΙΑ ΑΡΒΑΝΙΤΟΓΕΩΡΓΙΟΥΝΟΔ
ΓΟΥΙΝΤΕΡΣ ΕΛΙΣΣΑΒΕΤΝΟΒ
ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΚΑΡΑΓΩΡΓΙΟΥΑΝΟΓ
Κατηγορία OPTIMIST Παίδων
ΠΟΡΤΟΣΑΛΤΕ ΚΩΝ/ΝΟΣΑΝΟΓ
ΣΕΧΟΥ ΛΕΩΝΙΔΑΣΝΟΚ
ΦΕΟΝΤΟΡ ΖΟΥΠΟΦΣΚΙBEGAFIGO
Κατηγορία OPTIMIST Κορασίδων
ΓΚΙΚΑ ΕΡΜΙΟΝΗΝΟΚ
ΑΛΕΞΙΑ ΓΟΥΙΝΤΕΡΣΝΟΒ
ΠΑΠΑΝΙΚΗΤΑ ΑΜΑΛΙΑΝΟΕ
Κατηγορία 2,4MR
Ν. ΠΑΤΕΡΑΚΗΣSAILABILITY HELLAS
Σ. ΚΑΛΛΙΓΕΡΗΣSAILABILITY HELLAS
Λ. ΦΩΚΙΑΝΟΣSAILABILITY HELLAS
Κατηγορία HANSA 3.03
ΑΧΛΑΤΗΣ ΕΥΣΤΡΑΤΙΟΣSAILABILITY HELLAS
ΚΟΥΡΟΥΒΑΝΗ ΕΙΡΗΝΗSAILABILITY HELLAS
ΔΡΑΓΑΝΙΔΟΥ ΣΟΦΙΑSAILABILITY HELLAS
Κατηγορία HANSA 2.3
ΚΑΡΛΤΣΑΤΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣSAILABILITY HELLAS
ΑΡΓΥΡΙΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΣSAILABILITY HELLAS
ΤΣΑΜΠΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣSAILABILITY HELLAS
ΑΝΘΗ ΚΟΥΜΟΥΤΣΑΚΟΥSAILABILITY HELLAS

Το βραβείο πολυνίκη οµίλου έλαβε ο ΙΟΠ µε 5 πρώτες νίκες.

Βραβεύτηκε η µικρότερη αθλήτρια η οποία ήταν η Μακρή Μαριάννα του Ν.Ο.Π.Φ .

Η Σπυριδούλα ‘Ιριδα Σπανέα είναι από το 1999 συντάκτρια αθλητικού ρεπορτάζ στην εφημερίδα «Καθημερινή». Έχει ειδικευτεί στα ολυμπιακά (εκτός ποδοσφαίρου και μπάσκετ) και τα μη ολυμπιακά αθλήματα και βρίσκεται όλα αυτά τα χρόνια δίπλα στους ανθρώπους του αθλητισμού. Ανάμεσα σε αυτά είναι και η ιστιοπλοΐα, στην οποία έχει ιδιαίτερη αδυναμία διότι θεωρεί ότι είναι ένα άθλημα για ανθρώπους με ανοικτούς ορίζοντες. Το 2005 έγινε η πρώτη γυναίκα που εξελέγη στο Δ.Σ. του Πανελληνίου Συνδέσμου Αθλητικού Τύπου (ΠΣΑΤ). Την ίδια χρονιά άρχισε να εργάζεται ως καθηγήτρια στο τμήμα της δημοσιογραφίας στο ΙΕΚ ΑΚΜΗ, όπου, μέχρι σήμερα, διδάσκει δημοσιογραφία και επικοινωνία. Έχει δουλέψει στην τηλεόραση τόσο ως παρουσιάστρια όσο και ως ρεπόρτερ (EΡΤ, ALPHA DIGITAL, Eurosport κλπ), συνεργάζεται με πολλά περιοδικά (Κάπα, Crash, Hellenic Business, Άθλον, Ιστιοπλοϊκός Κόσμος κ.α), ενώ αρθρογραφεί στην ιστοσελίδα www.we24.gr. Τα τελευταία 16 χρόνια έχει εργαστεί στην επικοινωνία και την προβολή των περισσότερων από τις μεγάλες διεθνείς αθλητικές διοργανώσεις που διεξήχθησαν στη χώρα μας (γυμναστική, άρση βαρών, πάλη, τζούντο, κανόε καγιάκ, ιστιοπλοΐα, πυγμαχία, καράτε, στίβου, κωπηλασία, μπιτς βόλεϊ κ.α), με κορυφαίες τους Ολυμπιακούς και τους Παραολυμπιακούς Αγώνες του 2004 και τους Παγκόσμιους Αγώνες «Special Olympics» του 2011. Για την προσφορά της στο αθλητικό κίνημα, αλλά και στην ελληνική γλώσσα έχει βραβευτεί από την «Παγκόσμια Κίνηση Ελληνοφώνων Γυναικών", από ελληνικές και διεθνείς ομοσπονδίες, όπως και συλλόγους.
Previous Post Next Post