Χρονιά επιτυχιών το 2017 για την Καραχάλιου

Με τον καλύτερο τρόπο ολοκληρώθηκε η περσινή χρονιά για τη Βασιλεία Καραχάλιου. Η τελευταία διοργάνωση του 2017, στην οποία πήρε μέρος, ήταν η ολυμπιακή ρεγκάτα που διεξήχθη στα Κανάρια νησιά. Η 21χρονη Ελληνίδα ιστιοπλόος κατέλαβε την πρώτη θέση, τόσο στις γυναίκες, όσο και στο σύνολο.

Το αγωνιστικό πρόγραμμα περιελάμβανε εννέα ιστιοδρομίες. Η πρωταθλήτρια των Laser Radial τερμάτισε δύο φορές πρώτη, τρεις δεύτερη, μία τρίτη και είχε, παράλληλα, τρεις τέταρτες θέσεις (έσβησε τη μία) και τερμάτισε στην πρώτη θέση της γενικής κατάταξης με 19 βαθμούς ποινής. Στη δεύτερη θέση (20 β.π) ήρθε ο Ισπανός, Αλφόνσο Φερνάντεθ Πέρεθ και στην τρίτη της γενικής κατάταξης (δεύτερη στις γυναίκες) ήρθε η Αγγλίδα ιστιοπλόος, Άλισον Γιουνγκ με 27 β.π. και στην τέταρτη η συμπατριώτισσα της Τζορτζίνα Ποβάλ με 29 β.π.
Η Ελληνίδα αθλήτρια, όπως ήταν φυσικό, κατέκτησε και τον τίτλο της καλύτερης αθλήτριας της διοργάνωσης. «Το 2018 θα είναι μία δύσκολη χρονιά. Ο πρώτος αγώνας, στον οποίο θα πάρω μέρος, θα είναι το Παγκόσμιο Κύπελλο στο Μαϊάμι και θα ακολουθήσει το «Γιουρολύμπ» των Αθηνών, που θα είναι και πανελλήνιο πρωτάθλημα. Στη συνέχεια θα αγωνιστώ στις ρεγκάτες της Πάλμας, του Ιέρ και του Κιέλου και μετά έχουμε το Ευρωπαϊκό της Γαλλίας. Φυσικά, μεγάλος στόχος της χρονιάς είναι το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Δανίας. Εκεί θα προσπαθήσω να κατακτήσω την πρόκριση», δήλωσε η Βασιλεία Καραχάλιου στον “Ιστιοπλοϊκό Κόσμο”.

Έτοιμος για την ολυμπιακή κατηγορία ο Παπαδημητρίου

Με μία θέση που δεν τον ευχαρίστησε αποχαιρέτησε την κατηγορία των Laser Radial ο Δημήτρης Παπαδημητρίου. Ο νεαρός πρωταθλητής αγωνίστηκε στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Νεότητας, που διεξήχθη στη Σάνια της Κίνας και πλασαρίστηκε στην έκτη θέση. Οι πρώτες κούρσες του νεαρού πρωταθλητή δεν ήταν αντάξιες των δυνατοτήτων του και αυτό φάνηκε στη γενική κατάταξη. Στις τελευταίες έδειξε την αξία του, αλλά ήταν αργά για να κερδίσει το χαμένο έδαφος. Στη διοργάνωση πήραν μέρος 51 σκάφη.
Ο αγώνας ολοκληρώθηκε ύστερα από εννέα ιστιοδρομίες. Τα πλασαρίσματα του Δημήτρη Παπαδημητρίου ήταν 17, 13, 22, 2, 3, 27, 14, 1 και 5 (77 β.π). Στην πρώτη θέση του βάθρου ανέβηκε ο Ισραηλινός Μ.Μπ. Χρος με 54 βαθμούς, στη δεύτερη ο Ρώσος Ντ. Κρούτσκικ με 57 βαθμούς και στην τρίτη ο Ιταλός Γκ. Γκαλινάρο με 60 βαθμούς.
Ο Δημήτρης Παπαδημητρίου θεωρείται ως ένα από τα μεγαλύτερα ταλέντα του ελληνικού και όχι μόνο αθλητισμού. Η αξία του νεαρού ιστιοπλόου αναγνωρίστηκε και από την Ένωση Ευρωπαϊκών Ολυμπιακών Επιτροπών, η οποία τον βράβευσε ως τον τρίτο κορυφαίο νέο αθλητή της Ευρώπης. Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε στο Ζάγκρεμπ της Κροατίας, παρουσία του προέδρου της Ελληνικής Ολυμπιακής Επιτροπής Σπύρου Καπράλου και του γενικού γραμματέα Μανώλη Κατσιαδάκη.
Το βραβείο αποτέλεσε την αναγνώριση του ταλέντου του από όλη την Ευρώπη. Αξίζει να θυμίσουμε ότι την περασμένη χρονιά ο νεαρός ιστιοπλόος του Ναυτικού Ομίλου Βουλιαγμένης αναδείχθηκε και παγκόσμιος πρωταθλητής στα Λέϊζερ Ράντιαλ νέων.
Το 2018 ο νεαρός πρωταθλητής, κάτω από τις οδηγίες του Βαγγέλη Χειμώνα, θα περάσει στην ολυμπιακή κατηγορία των Standard με στόχο να διεκδικήσει την πρόκριση για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2020.
Τρία ευρωπαϊκά πρωταθλήματα της κατηγορίας Laser θα διεξαχθούν από εφέτος μέχρι και το 2019 στη χώρα μας, χάρη στις συντονισμένες προσπάθειες που κατέβαλε η Ελληνική Κλάση Λέιζερ. Η κορυφαία όλων θα διεξαχθεί τον Μάρτιο του 2020, στην Καλαμάτα, με διοργανωτή σύλλογο τον Ναυτικό Όμιλο “Ποσειδών”. Πρόκειται για τα ευρωπαϊκά πρωταθλήματα των ολυμπιακών κατηγοριών και σε αυτή τη διοργάνωση θα κριθούν τα τελευταία ‘εισιτήρια’ για το Τόκιο και στους δύο τύπους των ολυμπιακών κατηγοριών Laser.
Αυτή τη χρονιά, θα διεξαχθεί στον Ναυτικό Όμιλο “Ιάσων Ρίου” το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα λέιζερ 4,7 και το 2019 θα πραγματοποιηθεί στον Ναυτικό Όμιλο Καλαμακίου το ευρωπαϊκό των Radial.

Δεύτεροι στην Ευρώπη οι Παπαθανασίου – Τσότρας

Η πολύμηνη αποχή, εξαιτίας ενός τραυματισμού, δεν εμπόδισε τον Αιμίλιο Παπαθανασίου να βρεθεί και πάλι στην… πρώτη γραμμή ακόμα μιας διεθνούς διοργάνωσης στην κατηγορία των Star. Με παρτενέρ τον Αντώνη Τσότρα, κατέκτησαν το ασημένιο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, το οποίο διεξήχθη στο Σαν Ρέμο της Ιταλίας.
Στον αγώνα, ο οποίος ήταν όπεν, συμμετείχαν 56 σκάφη από 18 χώρες. Ανάμεσα στους ιστιοπλόους που πήραν μέρος ήταν αθλητές που έχουν πρωταγωνιστήσει σε μεγάλες διοργανώσεις. Οι ιστιοδρομίες είχαν μεγάλη ένταση και υψηλό ανταγωνισμό και η δεύτερη θέση αποτέλεσε επίτευγμα για το ελληνικό πλήρωμα. «Αυτό το μετάλλιο ήρθε ύστερα από πολύ κόπο. Ξεκινήσαμε με δύο κακές κούρσες, ανασυνταχθήκαμε και στις υπόλοιπες ιστιοδρομίες κάναμε εξαιρετικές εμφανίσεις και, έτσι, τα καταφέραμε», δήλωσε στον “Ιστιοπλοϊκό Κόσμο” ο Αντώνης Τσότρας.
Την πρώτη θέση κατέλαβαν οι Ιταλοί, Ντιέγκο Νέγκρι και Σέρτζιο Λαμπερτένγκι, ενώ στην τρίτη θέση του βάθρου βρέθηκαν οι, επίσης, Ιταλοί, Ρομπέρτο Μπεναμάτι και Στέφεν Ρουτζ. Στη γενική κατάταξη πρώτοι ήρθαν οι Βραζιλιάνοι, Τόρμπεν Γκραέλ και Αρτούρ Λόπες.

Η Σπυριδούλα ‘Ιριδα Σπανέα είναι από το 1999 συντάκτρια αθλητικού ρεπορτάζ στην εφημερίδα «Καθημερινή». Έχει ειδικευτεί στα ολυμπιακά (εκτός ποδοσφαίρου και μπάσκετ) και τα μη ολυμπιακά αθλήματα και βρίσκεται όλα αυτά τα χρόνια δίπλα στους ανθρώπους του αθλητισμού. Ανάμεσα σε αυτά είναι και η ιστιοπλοΐα, στην οποία έχει ιδιαίτερη αδυναμία διότι θεωρεί ότι είναι ένα άθλημα για ανθρώπους με ανοικτούς ορίζοντες. Το 2005 έγινε η πρώτη γυναίκα που εξελέγη στο Δ.Σ. του Πανελληνίου Συνδέσμου Αθλητικού Τύπου (ΠΣΑΤ). Την ίδια χρονιά άρχισε να εργάζεται ως καθηγήτρια στο τμήμα της δημοσιογραφίας στο ΙΕΚ ΑΚΜΗ, όπου, μέχρι σήμερα, διδάσκει δημοσιογραφία και επικοινωνία. Έχει δουλέψει στην τηλεόραση τόσο ως παρουσιάστρια όσο και ως ρεπόρτερ (EΡΤ, ALPHA DIGITAL, Eurosport κλπ), συνεργάζεται με πολλά περιοδικά (Κάπα, Crash, Hellenic Business, Άθλον, Ιστιοπλοϊκός Κόσμος κ.α), ενώ αρθρογραφεί στην ιστοσελίδα www.we24.gr. Τα τελευταία 16 χρόνια έχει εργαστεί στην επικοινωνία και την προβολή των περισσότερων από τις μεγάλες διεθνείς αθλητικές διοργανώσεις που διεξήχθησαν στη χώρα μας (γυμναστική, άρση βαρών, πάλη, τζούντο, κανόε καγιάκ, ιστιοπλοΐα, πυγμαχία, καράτε, στίβου, κωπηλασία, μπιτς βόλεϊ κ.α), με κορυφαίες τους Ολυμπιακούς και τους Παραολυμπιακούς Αγώνες του 2004 και τους Παγκόσμιους Αγώνες «Special Olympics» του 2011. Για την προσφορά της στο αθλητικό κίνημα, αλλά και στην ελληνική γλώσσα έχει βραβευτεί από την «Παγκόσμια Κίνηση Ελληνοφώνων Γυναικών", από ελληνικές και διεθνείς ομοσπονδίες, όπως και συλλόγους.